اتوماسیون اداری

لوگو میراکام

تفاوت بینBPM و ERP چیست؟ بخش اول

erp bpm

آنچه در این مقاله می‌خوانید

download 1

چندین راه حل وجود دارد که مدیریت کسب و کار را ساده می کند. در میان آنها دو مورد هستند که معمولاً باعث سردرگمی در ذهن بسیاری از مدیران می شوند BPM و ERP . این سردرگمی طبیعی است، زیرا هدف اجرای هر دو سیستم افزایش کارایی و سود و کاهش هزینه ها است. با این حال، با وجود شباهت ها، تفاوت هایی بین BPM و ERP وجود دارد.

در این مقاله به تفاوت های اصلی ERP و BPM اشاره می کنیم. در پایان، امیدواریم بتوانیم به شما کمک کنیم تا بهترین را برای کسب و کار خود تعریف کنید. و برای شروع، در اینجا توضیح مختصری در مورد BPM و ERP وجود دارد.

ERP چیست؟

Enterprise Resource Management (ERP) نرم افزاری است که مجموعه ای از برنامه ها را برای جمع آوری و مدیریت داده ها ادغام می کند . این ماژول از ماژول های تخصصی مانند مالی، حسابداری، تولید، ساخت، منابع انسانی و سایر موارد تشکیل شده است که با نمایشگرها، گزارش ها و پارامترهای زیادی مشخص می شود، همچنین دید معاملاتی دارد.

ERP برای کنترل و سازماندهی اطلاعات شرکت، یکپارچه سازی و مدیریت منابع و فرآیندها به منظور بهینه سازی مدیریت شرکت، کاهش هزینه ها و به حداقل رساندن ریسک ها استفاده می شود. سایر مزایای ERP شامل بهبود بینش تجاری است، زیرا امکان استخراج اطلاعات بلادرنگ از سیستم وجود دارد و همچنین کارایی و همکاری بیشتر کاربرانی که داده ها را در قراردادها، درخواست ها و سفارشات به اشتراک می گذارند.

BPM چیست؟

اگر وبلاگ ما را دنبال می کنید ، ممکن است قبلاً برخی از مقالات ما را در مورد مدیریت فرآیند کسب و کار (یا به سادگی BPM) را خوانده باشید. BPM به عنوان ابزاری برای بهبود عملکرد عملیاتی و چابکی یک شرکت تعریف می شود. به لطف راه حل، اطلاعات بهتر جریان می یابد و فرآیندها سازگاری بیشتری پیدا می کنند. در نتیجه، شرکت ارزش بیشتری را به مشتریان ارائه می دهد.

BPM یک روش مدیریت قابل تنظیم است که با هدف سازماندهی و تسهیل فرآیندهای سازمانی با پیچیدگی کم یا زیاد، داخلی یا خارجی، در شرکت ها توسعه یافته است.

رشته و سیستم‌های BPM با چشم‌اندازی معطوف به فرآیندها، ادغام‌ها و مدیریت، با هدف اجازه دادن به کنترل سرتاسر تمام داده‌ها، اسناد شرکت، شکاف مهمی را که توسط ERP باقی مانده را پر کرد. و اطلاعات به صورت یکپارچه جریان می یابد.

از جمله مزایای اصلی استفاده از BPM، بهبود قابل توجه فرآیندها است که به سازمان اجازه می دهد تا کارآمدتر، قاطعانه تر و مستعد تغییر نسبت به سازمان هایی باشد که از تمرکز عملکردی با رویکرد مدیریت سنتی استفاده می کنند.

از آنجایی که تمرکز این مقاله تفاوت بین BPM و ERP است، ما به مفاهیم نمی پردازیم. اما اگر علاقه مند به دانستن بیشتر هستید، توصیه می کنیم این پست را بخوانید: مدیریت فرآیند (BPM) چیست و چه مزایایی دارد؟

تفاوت بین BPM و ERP چیست؟

ERP ها ابزارهایی برای ذخیره داده ها از مناطق مختلف در یک مکان واحد هستند. از سوی دیگر، BPMS یک راه حل یکپارچه برای مدیریت فرآیند و اتوماسیون است.

در میان تفاوت‌های بین BPM و ERP، یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌ها این است که در حالی که راه‌حل‌های BPM بیشتر متمرکز بر فرآیند هستند، ERP به عملکردهای سازمانی محدود می‌شود. با این حال، با یک ERP، فعالیت ها به یک بخش خاص گره خورده اند و از طرف دیگر نرم افزار BPM امکان ایجاد فرآیندهای بین بخشی را فراهم می کند.

همچنین به عنوان تفاوت بین BPM و ERP توجه به این نکته مهم است که ERP معمولاً برای بدست آوردن ارزش کامل خود به BPM نیاز دارد . علاوه بر این، راه حل های مدیریت فرآیند کسب و کار انعطاف پذیرتر هستند و به طور کلی به تلاش کمتری برای پیاده سازی نیاز دارند .

مهم است که بگوییم BPM و ERP هر دو برای مدیریت فرآیندها استفاده می شوند و حتی می توانند مشکلات مشابه را حل کنند. تفاوت های واقعی بین BPM و ERP ممکن است زمانی که یک ابزار BPM ( BPMS ) با ERP یکپارچه شود، بیشتر قابل مشاهده است. در این حالت، BPMS می‌تواند سیستم‌ها، برنامه‌ها و مخازنی را که ممکن است یک سیستم ERP به آنها دسترسی نداشته باشد، گرد هم بیاورد.

برای تکمیل تفاوت های بین BPM و ERP، یک راه حل مدیریت فرآیند کسب و کار مشکل فرآیندهای شکسته و ناکارآمد را حل می کند که می تواند ERP را کُند کنَد.

کدام یک برای کسب و کار من ایده آل است: BPM یا ERP؟

به طور خلاصه، از تفاوت‌های بین BPM و ERP که تحلیل کردیم، می‌توان گفت که راه‌حل‌های BPM متمرکز بر فرآیند هستند، در حالی که ERP‌ها یک مسیر موازی متمرکز بر وظیفه را دنبال می‌کنند .

یک ERP حتی می تواند به کارمندان شما در اتوماسیون وظایف کمک کند، اما اگر احساس می کنید زمان آن رسیده است که شرکت شما چندین کار زنجیره ای را تنظیم کند و اطلاعات تاکتیکی و استراتژیک را به دست آورد، شکی نیست که BPM این ماموریت را با عالی انجام خواهد داد.

همچنین همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، نرم افزار مدیریت فرآیند کسب و کار باید در هر استراتژی تحول دیجیتال، ابتکارات بدون کاغذ یا صرفاً با هدف بالا بردن سطح استاندارد در نظر گرفته شود.

در نهایت، اگر سازمان شما از یک ERP استفاده می‌کند و به اهدافی که در ابتدای پیاده‌سازی توضیح داده شد دست نمی‌یابد، به احتمال زیاد سیستم به طور کامل مقصر نیست. احتمال زیادی وجود دارد که خرابی های ERP در فرآیندها باشد. در این صورت، با پیاده سازی یک راه حل مدیریت فرآیند کسب و کار، نتایج بهبود یافته ای را در سیستم ERP خود مشاهده خواهید کرد. به خاطر داشته باشید که راه حل BPM یک نیاز برای کمک به ایجاد یک سیستم ERP موفق است .

در پایان

از آنجایی که هدف ما در این مقاله پاسخ به سوالات شما در مورد تفاوت های BPM و ERP است به طور خلاصه:

  • BPM یک راه حل یکپارچه برای مدیریت فرآیند و اتوماسیون است در حالی که ERP ها ابزاری برای ذخیره سازی داده ها از مناطق مختلف در یک مکان هستند.
  • BPM یک شکاف مهم باقی مانده توسط ERP را با دیدگاه، ادغام و مدیریت فرآیند محور پر می کند.
  • راه حل های BPM بیشتر فرآیند گرا هستند، در حالی که ERP ها به عملکردهای سازمانی محدود می شوند.
  • در یک ERP، فعالیت ها به یک بخش خاص گره خورده اند از سوی دیگر راه حل های BPM امکان ایجاد فرآیندهای بین بخشی را فراهم می کند.
  • نرم افزار BPM انعطاف پذیرتر است و در بیشتر موارد برای پیاده سازی به تلاش کمتری نیاز دارد.
  • ERP اغلب به BPM نیاز دارد تا به آن کمک کند تا ارزش کامل خود را بدست آورد.
  • راه حل های BPM اغلب مشکل فرآیندهای شکسته و ناکارآمد را حل می کنند که می تواند ERP را کند کند.

امیدواریم توانسته باشید تفاوت های اصلی بین BPM و ERP را درک کنید. اگر هنوز در حال ارزیابی هستید که آیا شرکت شما واقعاً به یک سیستم مدیریتی نیاز دارد یا خیر، ما به شما پیشنهاد مشاوره رایگان را میدهیم چرا که:

موفقیت شما، کسب و کار ماست

BPM vs ERP

مطالعه بخش دوم مقاله:

اشتراک گذاری این مطلب
عضویت در خبرنامه
با عضو شدن در خبرنامه میراکام از جدیدترین مقالات باخبر شوید
این مقالات را هم بخوانید!
کسب و کار
مدیریت ریسک چیست و چرا اهمیت دارد؟

مدیریت ریسک، فرآیندی است که شامل شناسایی، ارزیابی و کنترل تهدیدات علیه سرمایه، درآمد و عملیات یک سازمان است. این ریسک‌ها از منابع مختلفی ناشی

consensus
برای راه اندازی کسب و کارتان به مشاوره نیاز دارید؟
با کارشناسان ما صحبت کنید

درخواست مشاوره رایگان

telephone

021-41837330

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.